O projekte

 

Prvú etapu budovania atlasovej databázy slovenskej nárečovej lexiky podporila Vedecká grantová agentúra Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky a Slovenskej akadémie vied (VEGA; grant č. 2/0114/22 Slovník slovenských nárečí IV.).

Ide o prvú verejnú verziu, prosíme používateľov o zhovievavosť a radi prijmeme návrhy na zlepšenie databázy a opravu chýb. Ak to bude prospešné, máme v pláne sa projektu dlhodobo venovať, rozvíjať ho a sprístupňovať nové verzie databázy.

Pripomienky zasielajte na: digiASJ@juls.savba.sk

Projekt atlasovej digitálnej databázy slovenských nárečí nadväzuje na tradíciu lingvistického kartografovania jazyka, ktorá sa v slovenskej a slovanskej dialektológii rozvíja metódami jazykového zemepisu. Na jazykových mapách na podkladovej matrici zobrazujúcej súčasné Slovensko sa zobrazujú rôznorodé vytypované nárečové javy (v tematických sériách hláskoslovie, gramatika, slovotvorba, slovná zásoba) v ich priestorovom ukotvení/rozsahu/zastúpení.

Príprava Digitálneho Atlasu slovenského jazyka v prostredí internetu vyplynula z časového odstupu od vydania veľkorozmerného jazykového atlasu a zo súčasnej nedostupnosti knižnej série štyroch zväzkov Atlasu slovenského jazyka (ASJ), ktoré vychádzali v rokoch 1968 – 1984 (pozri odsek Literatúra).

Osobitne sa treba zmieniť aj o faktoroch, ktoré rozhodli v prospech elektronickej formy databázy (na rozdiel od tlačených publikácií ako možných čiastkových výstupov projektu) – okrem neobmedzenej dostupnosti v prostredí internetu, zvlášť dôležitej najmä pre používateľov z radov slovakistov a slavistov, je to predovšetkým možnosť priebežných obsahových aktualizácií, najmä pokiaľ ide o perspektívne dopĺňanie heslára a opravu textu (vrátane zohľadňovania najnovšej vedeckej literatúry).

Príprava Digitálneho Atlasu slovenského jazyka súvisí s aktuálnym projektom spracovania nárečovej slovnej zásoby v Slovníku slovenských nárečí , ktorý doteraz predstavil nárečovú lexiku slovenských nárečí z územia Slovenska, radenú v troch zväzkoch podľa abecedy od písmena A po R, na ďalších zväzkoch slovníka sa pracuje v dialektologickom oddelení Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV. V databáze Slovníka slovenských nárečí možno vyhľadávať heslá/nárečové výrazy v pospisovnenej podobe na stránke Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV.

V Digitálnom Atlase slovenského jazyka je verejnosti sprístupnená nárečová slovná zásoba, ktorá bola pôvodne spracovaná knižne v 4. zväzku tohto národného makroatlasu slovenských nárečí na mapách a v komentárovej časti.

Autorom Atlasu slovenského jazyka, časti o nárečovej slovnej zásobe, vydanej v prvom a jedinom vydaní v r. 1984 ako 4. zväzok, je Anton Habovštiak, ktorého nedožitú storočnicu si s úctou pripomíname v roku 2024. Na jeho počesť sa pri tejto príležitosti zverejňuje prvú verziu Digitálneho Atlasu slovenského jazyka (skrátené označenie databázy digiASJ4).

AH 100

Digitálny Atlas slovenského jazyka je databáza, v ktorej je možné v obsahu a v indexe, v dialógovom okne vyhľadávať vybrané nárečové slová alebo časti slov.

V odôvodnených prípadoch v ňom vykonávajú vedecká redaktorka a technický editor úpravy a doplnenia (zaznamenané sú v histórii zmien). Na doplneniach a zverejňovaní údajov v prvej verzii sa stále pracuje.